Entertainment

Burna Boy, Simi, Rema, others win big at AFRIMMA 2020 (See Full List)

Lifestyle News

Burna Boy, Simi, Flavour and other entertainers have made Nigerians proud at the prestigious African Muzik Magazine Awards (AFRIMMA) 2020.

List of AFRIMMA 2020 winners

The organizers of the awards event unveiled winners for this year’s edition which took place virtually on Sunday, 15th November, 2020.

AFRIMMA remains the only music award scheme that celebrates music of African origin; including but not limited to Afrobeats, Assiko, Bongo, Decale, Funana, Genge, Highlife, Kwaito, Lingala and Soukous.

Nigerian entertainers who copped several awards at the recently held AFRIMMA 2020 include, Burna Boy, Simi, Don Jazzy, DJ Cuppy, Flavour, Rema, Poco Lee, Mercy Chinwo and Umu Obiligbo.

Check out the full list of AFRIMMA 2020 nominees and winners below:

Best Male West Africa
Adekunle Gold – Nigeria
Sidiki Diabate – Mali
Davido– Nigeria
Kidi – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
Rema – Nigeria — WINNER
Ariel Sheney – Ivory Coast
Wally Seck– Senegal
Fireboy- Nigeria

Best Female West Africa
Josey – Ivory Coast
Tiwa Savage – Nigeria
Zeynab – Benin
Yemi Alade – Nigeria
Yasmine- Guinea Bissau
Dior Mbaye – Senegal
Adina – Ghana
Teni – Nigeria
Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria — WINNER

Best Male East Africa
Eddy Kenzo – Uganda
Diamond Platnumz – Tanzania — WINNER
Harmonize – Tanzania
The Ben – Rwanda
Khaligraph Jones – Kenya
Gildo Kassa – Ethiopia
Mbosso – Tanzania
Rayvanny- Tanzania
Ali Kiba- Tanzania
Otile Brown – Kenya

Best Female East Africa
Nadia Mukami – Kenya
Vimka – Uganda
Zuchu – Tanzania
Maua Sama – Tanzania
Rosa Ree- Tanzania
Akothee- Kenya
Nandy – Tanzania — WINNER
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya
Tanasha Donna – Kenya

Best Male Central Africa
Gaz Mawete – Congo
Matias Damiaso – Angola
Ninho – Congo
Anselmo Ralph – Angola
Innos’ B – Congo
TayC – Cameroon
Fally Ipupa – Congo — WINNER
Dadju – Congo
C4 Pedro – Angola
BM – Congo

Best Female Central Africa
Reniss – Cameroon
Shan’L -Gabon
Daphne – Cameroon
Mayra Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva- Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos- Cape Verde — WINNER
Charlotte Dipanda – Cameroun
Edmazia – Angola
Blanche Bailly – Cameroun

Best Male Southern Africa
Black Coffee- South Africa
Slap Dee – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Master KG- South Africa — WINNER
Jah Prayzah – Zimbabwe
Vee Mampeezy – Botswana
Shyn – Madagascar
Tshego- South Africa
Tha Dogg – Namibia
Yanga Chief – South Africa

Best Female Southern Africa
Shasha – Zimbabwe
Sho Madjozi – South Africa — WINNER
Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Shashl – Zimbabwe
Ami Faku – South Africa
Sally BossMadam – Namibia
Azana – South Africa
Gemma Griffiths – Zimbabwe
Elaine – South Africa

Best African Group
Sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
Navy Kenzo – Tanzania
Forca Suprema – Angola
Mi Casa- South Africa
4KEUS- Congo
Kiff No Beats – Ivory Coast
Moobers – Angola
Magic System- Cote d’ivoire
Umu Obiligbo – Nigeria — WINNER

Crossing Boundaries with Music Award
Burna Boy–Nigeria — WINNER
Aya Nakamura -Mali/France
Dave- Nigeria/UK
J Hus – Gambia
Davido–Nigeria
Mr Eazi – Nigeria
French Montana- Morocco
Headie One – Ghana/UK
S. Pri Noir – Guinea Bissau/France
NSG – Nigeria/Ghana/UK

Best Newcomer
Kofi Mole- Ghana
Fanicko- Benin
Omah Lay – Nigeria
Shasha–Zimbabwe
Mc One – Cote d’ivoire
Edgar Domingos – Angola
J Derobie – Ghana
Ami Faku – South Africa
Zuchu – Tanzania — WINNER
Oxlade – Nigeria

Artist of The Year
Burna Boy – Nigeria
Fally Ipupa – Congo
Davido – Nigeria
Diamond Platnumz – Tanzania
Sho Madjozi – South Africa
Wizkid -Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Tiwa Savage – Nigeria
Toofan – Togo
Master KG– South Africa — WINNER

Best Gospel
Mercy Chinwo – Nigeria — WINNER
Joe Mettle – Ghana
Miguel Buila – Angola
Sinach – Nigeria
Icha Kavons – Congo
Winnie Mashaba – South Africa
Diana Hamilton – Ghana
DJ Kerozen – Ivory Coast
Benjamin Dube – South Africa
Tim Godfrey – Nigeria

S-C-H-O-C-K-I-N-G : Nigerian Pastor Sucks Breasts Of Kenyan Women

Best Live Act
Flavour – Nigeria – WINNER
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa– Congo
C4 Pedro – Angola
Efya – Ghana

Best Female Rap Act
Eno Barony – Ghana — WINNER
Nadia Nakai – South Africa
Moonaya – Senegal
Rosa Ree – Tanzania
Bombshell Grenade – Zambia
Muthoni Drummer Queen – Kenya
Askia – Cameroon
Candy Bleakz – Nigeria
Keko – Uganda
Rouge – South Africa

Best Male Rap Act
Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Moobers – Angola
Nasty C – South Africa — WINNER
Tenor – Cameroon
Khaligraph Jones – Kenya
Manifest – Ghana
Medikal – Ghana
Yanga Chief – South Africa
Kiff No Beat- Cote divoire

Best Collaboration
Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix — WINNER
Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono
Ladipoe ft Simi – Know You
Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana
Beyonce ft Shatta Wale – King Already
Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody
Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie
Mz Vee ft Yemi Alade
Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days
Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

Song of The Year
Sauti Sol – Suzanna
Rema – Woman
Master KG – Jerusalema — WINNER
Ali Kiba – Dodo
Burnaboy – Anybody
Young John ft Naira Marley – Mafo
Medikal – Omo Ada
Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko
Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu
Diamond Platnumz – Jeje

Best Video Director
Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
TG Omori – Nigeria — WINNER
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Clarence Peters – Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Elis – Nigeria

Best Dj Africa
DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
DJ Dollar – Senegal
DJ Lutonda – Angola
DJ Andy Josty – Ghana
DJ Neptune – Nigeria
DJ Cuppy– Nigeria — WINNER
DJ ECool – Nigeria
DJ Malvado – Angola
DJ Moh Spice – Kenya

Best African Dj USA
DJ DeeMoney – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya — WINNER
DJ Poison Ivy – Kenya
DJ Shinski – Kenya
DJ Moh – Ivory Coast
DJ Tunez – Nigeria
DJ Akua – Ghana
DJ K Meta – Ethiopia
DJ Mekzy – Nigeria
DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year
Simi – Duduke
Sauti Sol – Suzanna
Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA
Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate — WINNER
Master KG – Jerusalema
Burnaboy – Wonderful
Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother
Vivian Chidid – Do Dara
Diamond Platnumz – Jeje
Timaya – Born to win

Music Producer of The Year
Kabza De Small – South Africa — WINNER
Kimamba – Tanzania
Ozedikus– Nigeria
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Leriq – Nigeria
Sidike Diabate- Mali
Bebi Philip – Ivory Coast
Kuame Eugene – Ghana
DjMaphoriza – South Africa

Best African Dancer
Poco Lee – Nigeria — WINNER
Sherrie Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
PapiOjo – Nigeria
Masaka Kids Africana
Sayrah Chips (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
Neru Americano &Scro Que cuia – Angola
Kora Obidi – Nigeria

Best Lusophone
Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Mayra Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome — WINNER
C4Pedro – Angola
Prodigio – Angola
Mark Exodus –Mozambique
Paulo Flores – Angola
Soraia Ramos – Cape Verde

Best Francophone
Fally Ipupa – Congo — WINNER
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Josey – Ivory Coast
Wally B. Seck- Senegal
Afro B – Ivory Coast
Innos B – Congo
Aya Nakamura- Mali
Tenor – Cameroon
Gaz Mawete – RDC

Radio/TV Personnel Of The Year
Ebuka – Nigeria
Yaw – Nigeria
Jamal Gaddafi – Kenya
Jessica Opare Saforo – Ghana
Konnie Toure – Ivory Coast
Afonso Quintas – Angola
Willy Tuva – Kenya
James Onen – Uganda — WINNER
DJ Fresh – South Africa
Do2dtun – Nigeria

AFRIMMA Excellence Award

Mr. John Olajide

AFRIMMA 2020 Leadership Award

Don Jazzy

a
Comments

Most Popular

To Top
X